title=
(22) 119 08 66
Jesteś obecnie w:
 • Ósemki, czyli zmora większości z nas

  Ósemki, inaczej “zęby mądrości”, nazywane tak ze względu na okres, w jakim wyrastają, a mianowicie pomiędzy 17. a 25. rokiem życia, czyli w okresie, podczas którego najczęściej osiągany jest stan dojrzałości człowieka. Stąd właśnie bierze się ich popularna nazwa. Niemniej jednak u niektórych wyrzynanie ósemek może trwać aż do 40. roku życia, a nawet dłużej lub mogą nie pojawić się wcale. W każdym przypadku wygląda to zupełnie inaczej. Jedni wyjątkowo ubolewają przy ich wyrzynaniu się, drudzy zaś zupełnie nie odczuwają żadnego dyskomfortu.
   

  Ósemki- pozostałość po przodkach


  Zęby mądrości w odróżnieniu do dzisiejszych czasów, były bardzo przydatne naszym przodkom w celu precyzyjniejszego żucia i rozdrabniania pokarmu. Z biegiem czasu i rozwojem ewolucyjnym człowieka, stawały się one coraz mniej użyteczne aż do obecnych czasów, w których ósemki niejednokrotnie są zupełnie niepotrzebne, a wręcz przeciwnie- przynoszą cały szereg zmartwień. Te zmiany ewolucyjne sprawiły, że dzisiaj ósemki z trudem mieszczą się w naszej szczęce. Gdy zęby nie mają odpowiedniej ilości przestrzeni, wyrzynają się nieprawidłowo- wyrastają w niekorzystnym położeniu lub wyrzynają się zaledwie częściowo. Często zdarzają się sytuacje, gdy ósemki są na tyle kłopotliwe, że trzeba je usunąć.
   

  Kiedy zdecydować o usunięciu ósemek?


  Usunięcie ósemek zalecane jest w następujących przypadkach:
  -Gdy mamy do czynienia z ich próchnicą lub innymi podobnymi dolegliwościami.
  -Gdy stłaczają one inne zęby, rosną krzywo lub wrastają w policzek.
  -Podczas stanów zapalnych dziąsła, które pojawiają się często przy zębach w pół wyrżniętych.
  Ze względu na wyjątkowo utrudniony dostęp do ósemek, leczenie ich jest często niemożliwe. W takich przypadkach często najrozsądniejszym wyjściem jest ich usunięcie.
   
  Wszelkie problemy związane z zębami mądrości można uniknąć przez regularne wizyty u stomatologa, który na bieżąco monitoruje ich stan. Wtedy decyzję o ich usunięciu można podjąć nawet zanim pojawią się jakiekolwiek problemy. Jeśli więc masz problem z ósemkami lub właśnie chcesz im zapobiec, zgłoś się do doświadczonego stomatologa w Ząbkach, który z chęcią pomoże i doradzi. Serdecznie zapraszamy do kontaktu i wizyty!

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Flo-Dental
projekt i wykonanie: