title=
(22) 119 08 66
Jesteś obecnie w:
 • Czy guma do żucia jest zdrowa?

  Mało kto zastanawia się nad składem gumy do żucia, a jest to niewątpliwie istotna informacja. Producenci gum w swoich reklamach często wspominają o skutecznej ochronie przed próchnicą czy efektach przeczyszczających, nie wspominają jednak o skutkach ubocznych żucia gumy zwłaszcza w regularny sposób. Co warto wiedzieć na ten temat? Czy tak popularne żucie gumy w rzeczywistości jest zdrowe jak wielokrotnie sugerują to reklamy telewizyjne?

  Z czego stworzona jest guma do żucia?


  Gumy do żucia odmiennych marek różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i składem. Niemniej jednak każda z nich zawiera:
  gumę- to substancja bazowa, dzięki temu składnikowi guma do żucia ma swoje właściwości pozwalające ją żuć
  żywicę- dodawana jest w celu otrzymania stałej masy, która nie będzie się rozpadać podczas żucia
  wypełniacze- nadają gumie specyficzną teksturę
  konserwanty- zapewniają odpowiednio długą datę przydatności do spożycia
  środki zmiękczające- utrzymują gumę wilgotną tak, aby nie stała się ona zbyt szybko stwardniała
  substancje słodzące- różnego typu cukry
  aromaty- nadają gumie odpowiedni smak

  Wpływ żucia gumy na organizm


  Żucie gumy bez dodatku cukru pomaga zachować całą jamę ustną wraz z zębami zdrowe oraz przywraca prawidłowe pH po spożytym posiłku. Żucie gumy potrafi zmniejszyć ilość bakterii nawet do 75%.  Niestety należy nadmienić, że niekorzystnie wpływa na jelita, a dokładniej jeden ze składników gumy (dwutlenek tytanu), który jest niewłaściwy wobec stanu mikroflory jelitowej.
  Mówi się, że sama czynność żucia jest również korzystna jako, że wpływa pozytywnie na różne aspekty funkcji poznawczych (pamięć, koncentrację, zdolności intelektualne i wykonawcze). Z drugiej strony jednak może powodować migreny i bóle głowy. Choć nie są to oficjalnie potwierdzone informacje, a jedynie badania społeczne.

  Użyteczna rada- gumę powinno się żuć nie dłużej niż 15-20 min.


  Jeśli potrzebujesz porady jak dbać o swoją jamę ustną w odpowiedni sposób, zapisz się na wizytę u stomatologa w Ząbkach, a ten z chęcią odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Flo-Dental
projekt i wykonanie: